Ponedjeljak , 11 studenoga 2024

Dr. sc. Željka Karin: Čuvajmo zdravlje, prirodu i dobre međuljudske odnose

U doba pandemije gotovo svakodnevno smo u medijima vidjeli, čuli ili čitali što je o borbi protiv koronavirusa kazala Željka Karin, ravnateljica Nastavnog zavoda za Javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije u Splitu. Na početku razgovora za naš portal imotska nevjesta Željka Karin nam se predstavila:

– Rođena sam 1964. godine u Splitu, gdje sam završila osnovnu i srednju školu. Završila sam Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu i specijalista sam školske medicine. Sretno sam udana u Imotski, Grubine (suprug mi je liječnik Mirko), majka dvoje djece (apsolventice edukacijske rehabilitacije i studenta stomatologije). Na funkciji sam ravnateljice Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ od 2018. godine, sada u drugom četverogodišnjem mandatu.

  • Koje su osnovne zadaće Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije, čiji ste postali svojevrsni zaštitni znak?

– Zavodi za javno zdravstvo od svog osnutka, a naš upravo ove godine slavi 100 obljetnicu, bave se populacijskom medicinom i javnim zdravljem cijele populacije, no prepoznati su tek za vrijeme pandemije. Tijekom prošle tri godine svakodnevnom komunikacijom s javnošću i pojedincima koji su na bilo koji način tražili odgovore i pomoć vezano za pandemiju, te veliki dio rada na terenu diljem Županije (u više navrata dolazila sam i u Imotski) doveli su do toga da sam prepoznata u široj javnosti. Uz angažman vezan za pandemiju koji je nekad zahtijevao 24-satnu dostupnost, bilo je potrebno kao i danas, organizirati rad svih drugih djelatnosti Zavoda s 8 različitih službi tako da smo za vrijeme cijele pandemije bez obzira na izuzetnu opterećenost ljudskih i prostornih kapaciteta u punom opsegu obavljali sve ostale poslove kao i do tada. Dovršavamo projekte započete prije pandemije i nastavljamo s novima, trenutno radimo na tri EU projekta, u pripremi smo izgradnje nove zgrade Kliničke mikrobiologije i Centra za preventivnu medicinu te nastojimo riješiti infrastrukturne nedostatke kako bismo osigurali što bolje standarde za naše korisnike i djelatnike. Uz trenutnu ulogu ravnateljice ja sam specijalistica školske medicine koja se bavi zaštitom zdravlja djece i mladih više od 25 godina, a zadnjih jedanaest godina vodim Službu za školsku i adolescentnu medicinu u SDŽ. Iz područja školske i adolescentne medicine sudjelovala sam u izradi više stručnih protokola i smjernica vezanih za zdravlje djece i mladih, u dva mandata bila sam predsjednica Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu, trenutno sam prva dopredsjednica. Dva mandata članica sam Upravnog odbora Europskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu i aktivno sudjelujem u edukaciji  specijalizanata iz područja školske medicine.

  • Nedavno ste i doktorirali na splitskom Sveučilištu. Recite nam nekoliko riječi o tome?

– Doktorirala sam 2020. godine, no zbog pandemije promocija je održana tek nedavno. U međuvremenu sam izabrana u znanstveno nastavno zvanje docentice na Katedri za pedijatriju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu, te sam zamjenica pročelnice Katedre za preventivnu medicinu na Sveučilišnom odjelu zdravstvenih studija u Splitu. Inače, u nastavi na Medicinskom fakultetu na Katedri za pedijatriju sudjelujem od 2012. godine što mi osobno i profesionalno pruža veliko zadovoljstvo jer me edukacija i rad s mladima posebno veseli. Od prije deset godina stekla sam zvanje magistra Kliničke epidemiologije, a 2018. godine i zvanje primarijusa.

  • Kako je pandemija utjecala na Vaš privatni i profesionalni život?

– Privatno najveći teret pandemije podnijeli su moj suprug i djeca koji imaju izuzetno razumijevanje za moju angažiranost i pružaju mi neizmjernu podršku. Osobno, najviše su mi nedostajala obiteljska druženja jer smo povezani sa suprugovom i mojom obitelji, no nadam se boljim vremenima u kojima ćemo sve nadoknaditi.

Profesionalno, ovo je jedan od najvećih izazova za sve one koji su bili aktivno uključeni u borbu protiv pandemije gdje smo stručno i spremno morali odgovoriti na sve izazove, uz svakodnevno praćenje recentne stručne i znanstvene literature. Posebno su me potakli moji suradnici i kolege koje su pokazali svoje nadasve ljudske i stručne kvalitete, te povezanost, zajedništvo i napori cijele znanstvene zajednice i svijeta koji su se udružili u ovoj situaciji.

  • Vaša poruka čitateljima Imotska krajina portal?

– Ova pandemija pokazala nam je da živimo u sve izazovnijim vremenima i da nikada kroz povijest nije bilo ovakve zdravstvene ugroze globalnih razmjera. Nadajmo se da će pandemija uskoro završiti i da ćemo se s vremenom oporaviti i zaboraviti sve strahove kroz koje smo prolazili. Neka nam ovo bude poticaj za brigu o zdravlju, očuvanje prirode i unapređenja međusobnih odnosa. Želim svima potpuni povratak na život kakav je nekad bio, mislite na sebe, svoje obitelji, druge i uživajte u prelijepoj Imotskoj krajini.