Hrvojka Mihanović-Salopek i Gordana Laco priredile su zanimljivu i opsežnu knjigu Jadranskih sirena zov (Antologija hrvatskih književnica u Dalmaciji od 18. stoljeća do danas. Tu vrijednu čitanku hrvatskog pjesništva iz pera slavnih i manje poznatih pjesnikinja na 490 stranica objavili su Ogranak Društva hrvatskih književnika u Splitu, Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu i Ogranak Matice hrvatske u Podstrani.
Knjiga će biti predstavljena u petak 7. 3. 2025. u 19 sati u Gradskoj knjižnici u Omišu, uz prigodne riječi Dunje Kalilić, Divne Ban Bakota te priređivačica antologije.
“Iako antologija nije sveukupna cjelina već uvijek dio književnog afiniteta i koncepcije priređivača, nadam se da će u svom opsegu, kvalitativnom dosegu i raznolikosti prezentirane građe biti usporedna zastupnica kako renomiranih književnica, tako i korektiv višedecenijskog čitalačkog nehaja prema onim autoricama koje ustrajno i vrijedno stvaraju, bez obzira što nisu u žarištu književne pozornosti ili (još) ne participiraju u zadobivanju književnih nagrada. Moje čitanje ovog ogromnog materijala bilo je dragocjeno i s književnom radoznalošću priželjkujem i nastavak ove antologije koja bi obuhvatila “pjesnički odaziv kopnenih nimfi” – zapisala je u predgovoru dr. sc. Hrvojka Mihanović Salopek, ističući da su uvrštene pjesme najsireg tematskog kruga u kojemu se očituje bogata polifonija, raznovrsnost, kontrasnost i raznoliko tumačenje kreativnosti pjesničkog iskaza.
Antologija predstavlja bogato pjesničko stvaralaštvo autorica na obali Jadrana, u Dubrovniku i Dalmaciji, gdje pisane zapise ostvaruju prve obrazovane dame kojima je književnost i vlastiti pjesnički izraz nezaobilazni dio osobnosti i intelektualnog identiteta. Zastupljeno je više od stotinu pjesnikinja, neke podrijetlom s naše obale koje su živjele i pisale u inozemstvu, uključene su i spisateljice iz Hercegovine, a autorica najavljuje i drugi dio ove “ženske” antologije s izborom pjesama iz kontinentalne Hrvatske “iza Velebita”. Svaka je autorica predstavljena sa po 3 pjesme, a tek nekoliko ponajboljih po četiri ili pet pjesama.
Među zastupljenim pjesnikinjama je i devet autorica podrijetlom iz Imotske krajine: Ana Vrdoljak, Anđelka Petričević Čenić, Mila Đekić, Anka Petričević, Marija Katarina Kujundžić, Vjekoslava Huljić, Dragica Zeljko Selak, Ivna Talaja i Ivana Čagalj Dizdar.