POVIJESNI PREGLED: Imotska krajina, 1. rujna 1980. godine, broj 232.

Dana 1. ožujka 1970. godine tiskan je prvi broj dvotjednog glasila “Imotska krajina”, koji je tih godina, kada je na “privremenom” radu u inozemstvu bilo gotovo 9.000 gastarbajtera iz Imotske krajine sa svojom nakladom dosezao do 5.500 primjeraka, odlazeći kao pismo iz zavičaja na adrese na svim kontinentima. List je devedesetih godina prošlog stoljeća postao mjesečnik, a zadnjih godina, zbog pomanjkanja marketinških prihoda od imotskog gospodarstva te potpora općina koje su osnivači glasila, “Imotska krajina” izlazi kao dvobroj nekoliko puta godišnje. 

U ovo globalno “online” vrijeme raste broj klikova na portalima i drugim internetskim mrežama, sve se manje kupuju i čitaju tiskani mediji, propadaju lokalni listovi, pa i Imotska krajina ima smanjen broj tiskanih primjeraka. Pa ipak je važno da glasilo i dalje izlazi makar i u simboličnoj nakladi, da neke vijesti, fotografije i zapisi ostanu na papiru, koji će biti i kada nestane električne energije i iscure baterije laptopa, tableta i mobitela. Zato bi bio vrijedan i projekt digitalizacije pola stoljeća Imotske krajine, da se svih 777 dosadašnjih brojeva i nekoliko desetaka tisuća tiskanih stranica pretoči u PDF format i da bude dostupan svim znatiželjnicima, jer se novija povijest Imotske krajine, posebno uloga imotskih branitelja u Domovinskom ratu, neće moći pisati bez uveza svih brojeva glasila Imotska krajina.

Imoćani na radu u SSSR-u čitaju “Imotsku krajinu”

U nastojanju da arhivsku građu iz tiskanih izdanja prezentiramo današnjim čitateljima i pratiteljima našeg internetskog portala otići ćemo u prošlost te pripremiti povijesni pregled našega lista. Upravo prvo takvo putovanje u povijest odvest će nas u vrijeme prije 42 godine odnosno 1. rujna 1980. godine kada je iz tiska izašao 232. broj “Imotske krajine”.

ASFALTIRANO 25 km LOKALNIH CESTA

Naslovnicu navedenog broja zauzima veliki naslov u kojem stoji da je ove godine na području Imotske krajine modernizirano 25 kilometara lokalnih prometnica, a u svemu tome ističe vrlo važnu činjenicu samoodricanja mještana. Tako piše da je samo 18 domaćinstava u Prološcu Gornjem i dijelu Glavine Gornje trebalo skupiti 66 milijuna starih dinara.

Nakon rubrike “U zemlju i svijetu” gdje se piše o novom Zakonu o mjesnim zajednicama te o štrajkovima u Poljskoj, zaoštravanju bliskoistočne krize, dolazi rubrika “Novosti iz komune” koja prati sve značajnije događaje u Općini Imotski.

Navodi se tako da je modernizirano 25 kilometara lokalnih cesta i to: Biokovsko selo – Župa, Lovreć – Studenci, cesta Vrdol – Đuzeli, Vrdol – Podi, Podosoje – Podbablje, Vinarija – Grubine te cesta za Crnu Goru (Jelaviće).

To ljeto pratila je velika suša pa je tako nakon 75 dana pala kiša. “Za vrijeme suše poljoprivrednici su se dovijali na razne načine kako da natope žednu zemlju. Svi motori SIZ-a vodoprivrede za natapanje bili su u pogonu iz dana u dan. Čekalo se na rad da bi se dobio motor i natopila žedna i ispucala zemlja. Nastojalo se najviše spašavati vinograde jer duhan svakako nije uspio ove godine” – stoji u članku.

Tijekom kolovoza održan je i Sabor studenata u Imotskom kojem su nazočili predstavnici Općine Imotski, a studenti su se upoznali s mogućnostima razvoja Općine Imotski te programima koji bi se u dogledno vrijeme mogli ostvariti.

Tih vrelih dana kolovoza održani su i izviđački ljetni dani gdje je u organizaciji Saveza izviđača Hrvatske, odred “Modro jezero” proveo na Otoku mladosti – Obonjanu 15 dana.

Te godine u današnjoj Podgorici održana je tradicionalna radna akcija “Titograd 80” na kojoj su sudjelovali pripadnici Omladinske brigade “Jozo Šćurla” iz Imotskog.

TRINAEST POŽARA TIJEKOM SRPNJA I KOLOVOZA

Tog ljeta iz vodovoda je konačno potekla voda iz vodovoda u Prološcu, a stigla je i u Glavinu. Vodu je prvo dobilo 60 domaćinstava u naselju Lug, a potom i ostala domaćinstva.  Mjeseci srpanj i kolovoz 1980. godine obilježilo je čak trinaest požara. Dana 9. srpnja u Glavini Donjoj u polju se zapalio ječam. Šteta je mala, a uzrok nepoznat. Dana 20. srpnja dogodio se požar u pojati Živka Livajića u Poljicima. Izgorjela je krovna konstrukcija, a uzrok je neoprezno igranje djece vatrom. Dana 24. srpnja u zaseoku Jerkovići u Podosoju također je izgorjela pojata. Razlog je isti kao u Poljicima, a to je igranje djece s vatrom. U Glavini Donjoj je 3. kolovoza zapaljen korov i nisko raslinje, a uzrok je bacanje opuška. Dan iza bile su čak tri intervencije imotskih vatrogasaca. Jedan požar je bio kod Crvenog jezera, jedan u Nebriževcu u dvorištu Jele Miletić, a jedan u Medovdocu u pojatama Stipe i Ante Džaje. Dana 6. kolovoza zabilježena su tri požara: u Zagvozdu, Modrom jezeru te u Jelavića. Deset dana poslije požar je zahvatio plast sijena u Vinjanima Donjim. Dana 22. kolovoza planulo je u Prološcu Gornjem u zaseoku Maršići i Šimići.

Od vijesti „Iz kulture“ ističemo tekstove o manifestaciji „Imotska sila“, a rubrika „Fizička kultura“ donosi neočekivanu vijest iz Rukometnog saveza Hrvatske u kojoj stoji da je „Pionirka“ u jedinstvenoj Republičkoj ligi. Naime, RK „Pionirka“ je tada ušao u Republičku ligu zbog toga što je RK „Dubrovnik“ istupio iz lige. Napominje se kako je sve spremno za iduću sezonu te da su odigrane pripremne utakmice sa „Kartonplast“ iz Kardeljeva (Ploče), a rukometašice su zajedno s rukometašicama iz „Dalme“ – Split provele jedanaestodnevne pripreme u Glamoču.

S

Radnici splitske „Melioracije“ započeli su radove u Jelavića docu (Gospin dolac). Po izvedbenoj dokumentaciji očekuje se i realizacija najvažnijih poslova: izgradnja terena, zapadnih tribina i popratnih prostorija.