Knjiga autobiografskih zapisa Put natrag – Slomio nas zov domovine hrvatskog branitelja Mate Ćapina – “Bunkera”, u izdanju imotskog ogranka Matice hrvatske, bit će predstavljena u petak 25. kolovoza u 20 sati u dvorani Franjevačkog samostana u Imotskom. Naslovnicu knjige izradila je Antonija Gudelj.

Mate Ćapin rođen je 1968. u švedskom gradu Karlshamnu, a odrastao je u gradiću Olofstroemu, gdje su mu majka Marija i otac Petar bili zaposleni u pogonima „Volva“, rodom su iz Zmijavaca i imali su troje djece, a Mate se odazvao zovu domovine i na početku Domovinskog rata iz Švedske kao dragovoljac u studenom 1991. prijavljuje se u Zbor narodne garde u Dogani u Imotskom, uskoro prelazi u specijalnu postrojbu “Zrinski” u Rakitje kod Zagreba, s kojom sudjeluje na svim bojišnicama u Hrvatskoj i BiH. Nakon osamsto dana ratovanja, 1. travnja 1994. napušta bojište i vraća se u Švedsku, gdje se bori s prvim simptomima PTSP-a, nesanicom, mislima o samoubojstvu, alkoholom… Počinje se liječiti, oženio je Helenu s kojom ima troje djece. Radio je kao glazbeni menadžer, kamenoklesar, onda završava studij sociologije na sveučilištu u Lundu. Kao prosvjetni djelatnik predavao je sociologiju i filozofiju, a po potrebi i engleski jezik. Bio je i ravnatelj Azilantskog centra (Camp Galaxen, za dvjesto pedeset azilanata), predavao o borbi protiv PTSP-a…
“Ovu knjigu ponajprije posvećujem svojim pokojnim suborcima. Za mene oni su najveći junaci kojima i ja i cijeli hrvatski narod dugujemo sve. Zahvaljujem bratu Robertu koji mi je poklonio knjigu True Life in God – Pravi život u Bogu, grčke književnice Vassule Ryden – koji me ohrabrio da ju pročitam. Ta je knjiga unijela svjetlo u moj život. Bila je početak moje temeljite duhovne preobrazbe. Posebnu zahvalnost dugujem mojoj djeci Sagi, Mandi i Marcu. Hvala Vam na vašem strpljenju i ljubavi koju ste mi iskazali kad mi je bilo najteže. Hvala i Željku Primorcu, Mariji Runac i Zdenku Lozi koji su me potaknuli i ohrabrili da napišem ovu autobiografsku priču – ispovijest koja će, vjerujem, i moje žive suborce potaknuti da učine isto – opišu slavne dane novije hrvatske povijesti, i tako ih otrgnu zaboravu. Oni su trajno odredili našu budućnost – zalog su slobode koju će uživati nadolazeća hrvatska pokoljenja.” – piše Mate Ćapin u predgovoru knjige od koje je prihod namijenjen u humanitarne svrhe.

Mate Ćapin “Bunker” danas uživa u ribolovu i sanja o povratku u Imotski