Prije deset godina, točnije 3. veljače 2012. godine na području Imotskog počeo je padati gusti snijeg. Snijeg je padao cijeli dan i noć. Sutradan 4. veljače bilo ga je od 1.20-1.50 metara. Snijeg je padao uz jaku buru i dosta niske temperature te se u doticaju s tlom počeo smrzavati. Gotovo deset dana ljudi nisu mogli izići iz svojih kuća. Obične ralice s kamionima posipačima nisu mogli čistiti snijeg zbog velikih nanosa ili smetova , nego se čistio bagerima-kombinirkama.
Zanimljivo je spomenuti da je 50 godina prije ovoga događaja bilo slično vrijeme i visoki snijeg u Imotskom.
Imotski kroničar Ante Čelan Gaganić u svojoj knjizi Pučke izreke o vremenu piše da je najhladniji dan na područu Imotskog bio 15. siječnja 1985. godine i to -23.5 stupnjeva Celzijevih.Gaganić još dodaje da su slične hladnoće zabilježene još 1929,1956., i 1963. godine.
Kao zanimljivost možemo spomenuti da je najhladniji dan u Hrvatskoj bio u Gospiću 4. veljače 1929. godine i to -36 stupnjeva Celzijevih.Najhladniji dan u BiH bio je na Igmanu 24.siječnja 1963. godine -41,8 stupnjeva Celzijevih.
Evo i nekoliko pučkih izreka vezanih za Kalandoru ili Svijećnicu koja se slavi 2. veljače.
-Kalandora ora-zime pola
-Kalandora-pola žita, pola zime,pola hrane
-Kalandora pijandora
-Kalandora vedra-vide se djeci rebra
-Ako je na Kalandoru lijepo vrijeme , do Jurjeva/23.04/ će pasti 12 snijegova.
Tako su govorili naši stari kada nije bilo meteorološke službe niti satelitskog praćenja vremena.Ipak, i danas u našem eteru često možete čuti pučke izreke o vremenu. Još se sjećamo poznatog neteorologa mr. Milan Sijerkovića koji bi svaku prognozu „ začinio“ pučkim izrekama o vremenu.
Evo što je zapisao o veljači :
…“sniježna ostupnica zime…hladno i vrlo ćudljiva vladanja, općenito nesklona poljoprivrednicima….“