Učenici putovima Imoćana u Domovinskom ratu

„PUTOVIMA IMOĆANA U DOMOVINSKOM RATU“ – EDUKACIJA ZA UČENIKE GIMANZIJE DR. MATE UJEVIĆA I OŠ JOSP VERGILIJE PERIĆ

Projekt „Putovima Imoćana u Domovinskom ratu“ istražuje sva bojišta na kojima su ratovali imotski branitelji tijekom Domovinskog rata. Udruga hrvatskih branitelja oboljelih od posttraumatskog stresnog poremećaja Splitsko-dalmatinske županije u suradnji s Gimnazijom dr. Mate Ujevića i  O .Š. „Josip Vergilije Perić“ pokrenuli su zanimljiv školski projekt koji prati i istražuje doprinos imotskih branitelja tijekom Domovinskog rata.

U tu svrhu su učenici imotske Gimnazije i Osnovne škole dana 7. i 8. listopada 2022. g. obišli poznato dubrovačko ratište gdje su imotski branitelji dali ogroman doprinos žrtvujući i vlastite živote. Upravo je na Južnom bojištu dalo život 36 imotskih vitezova, a ukupno je 5000 Imoćana sudjelovalo u obrani i oslobađanju hrvatskog juga tijekom Domovinskog rata.

Učenike su vodili njihovi profesori povijesti Dragutin-Stjepan Koštro i Denis Đerek te voditeljica projekta profesorica glazbene umjetnosti Antonela Rebić. Glavni predavač i ujedno živi povijesni izvor bio je bojnik 3. Imotske bojne Ivica Kukavica koji je aktivno sudjelovao gotovo na svim ratištima na kojima je bila prisutna 3. Imotska bojna. Tako je bojnik Ivica Kukavica pun domoljubnog nadahnuća opisivao teške borbe koje su vodili imotski branitelji protiv mnogo bolje naoružanog agresora. Učenici su pomno pratili predavanje hrvatskog branitelja koje je počelo u Stonu, zatim se nastavilo na Osojniku te završilo u Dubrovniku. Posebno su imotski učenici bili impresionirani ključnom ulogom Imoćana u deblokadi Dubrovnika kada su prvi osvojili planinski vrh „Golubov kamen”. Također su učenici posjetili Muzej domovinskog rata na Srđu gdje im je ravnatelj muzeja iskazao posebnu dobrodošlicu zbog imotskih branitelja koje Dubrovčani nisu zaboravili.

Na povratku su učenici posjetili Trsteno gdje su zapalili svijeće i pomolili se ispred spomenika poginulim imotskim braniteljima koji su pripadali 3. Imotskoj bojni i 115. Imotskoj brigadi.

Posljednje mjesto na kojem su boravili učenici i njihovi profesori bilo je malo mjesto Slano s kojeg su konačno otjerani posljednji neprijateljski vojnici s dubrovačkog ratišta.

Projekt je bio iznimno uspješan te su imotski učenici bili vidljivo oduševljeni važnom ulogom koju su odigrali imotski branitelji na dubrovačkom ratištu. Konačno su bili ispunjeni hrvatskim domoljubljem kojeg su Imoćani oduvijek imali i toliko puta kroz povijest dokazali.

Prof. Dragutin Koštro