Danas završava Mjesec hrvatske knjige, ali to ne znači da treba odložiti knjigu iz ruku. Ovom prigodom podsjećamo na prije dvije godine objavljenu poučnu knjižicu o kojoj nismo pisali ja našem portalu.
Osnovna škola „Stjepan Radić“ objavila je Imotsku slikovnu slovaricu koju su osmislili učenici posebnih razrednih odjela sa svojom učiteljicom defektologinjom Mirjanom Matković i pomoćnicima u nastavi.
Evo što je u predgovoru slovarici napisala profesorica Marijana Jelinić Pezo:
MALO JEZIČNO BLAGO IMOTSKOG
Učenici OŠ „Stjepan Radić“ Imotski, koji nastavu prate po posebnom programu, uz svoje pomoćnike u nastavi i defektologinju Mirjanu Matković kreirali su slovaricu koja njeguje i čuva jezičnu i kulturnu baštinu imotskog kraja. Slovarica je plod dugotrajnog rada učenika koji su, tražeći karakteristične pojmove i oslikavajući ih tehnikom flomastera, utkali u svaku stranicu dječji doživljaj zavičaja.
Govorno, Imotska krajina pripada novoštokavskom i ikavskom govoru, stoga je i pet imotskih legendi, koje su prilagođene djeci nižeg uzrasta, kao i djeci s teškoćama u čitanju, napisano upravo na ikavici.
U samoj slovarici pomno su odabrani pojmovi koji čine imotske posebnosti poput poznatih lokaliteta (Modro i Crveno jezero, Bijakova, Kamenmost, Gospin dolac, Topana, Opačac…), zavičajnih izraza (čatrnja, ćemer, džudžan, jematva, naćve…) i poznatih povijesnih ličnosti (hajduk Andrija Šimić, fra Stjepan Vrljić). Slovarica je edukativno pomagalo namijenjeno početnom učenju slova i riječi ali i lijepa promidžba imotskog kraja i govora. Osim učenicima nižih razreda vjerujem da će ova Imotska slikovna slovarica biti zanimljiva svima koji rade s djecom učeći ih bogatstvu hrvatske kulture, ali i svim putnicima namjernicima kao lijepa uspomena na imotsko malo jezično blago i grada Imotski.
