Subota , 5 listopada 2024

Imotski pisci na 36. Knjizi Mediterana

U Splitu se od 22. do 28. rujna u palači HAZU u Splitu održava tradicijska jesenska kulturno-znanstvena priredba 36. Knjiga Mediterana na kojoj će biti predstavljeno tridesetak novih naslova petnaestak hrvatskih nakladnika. U jutarnjem dijelu programa održavaju se dva međunarodna znanstveni skupa o temi “Vojska kao povezujući čimbenik u rimskom svijetu te o književnom djelu Slobodana Novaka u povodu 100. obljetnice rođenja tog književnika.

Od 25. do 30. rujna u dvorani Športskog centra Grupe održava se i Mediteranski festival knjige na kojemu će također biti predstavljeno desetak novih knjiga pa će ljubitelji knjiga i dobrog štiva imati mnogo izazova da posjete brojne programe na ta dva događanja.

U sklopu 36. Knjige Mediterana u četvrtak 26. rujna u 19 sati u zgradi HAZU (palači Milesi) bit će predstavljena nakladnička djelatnost splitskog ogranka Matice hrvatske, a među desetak ove godine objavljenih knjiga su i imotski autori. Tako će biti riječi o dva zbornika domoljubnog pjesništva – Bojni blaženika na nebesima, u suizdanju s Udrugom veterana 4. Gardijske brigade, s 11. večeri poezije održane u travnju za rođendan 4. Gardijske brigade, te 15. zbornik Rasplamsaj oluje u pjesmi i srcu s pjesmama autora koji su sudjelovali u proteklih 15 godina tog pjesničkog susreta koji se održava za Oluju u starim Jesenicama (Zemunika dvori) u općini Dugi Rat. Urednik oba zbornika je umirovljeni pukovnik HV-a i pjesnik Mate Buljubašić.

Splitski je ogranak MH objavio i drugu zbirku Priče iz dubine Nikole Kujundžića za koju su prigodna slova napisali Petar Gudelj, Mate Maras, Dijana Vlatković i Mladen Vuković. Tu knjigu s 20 pretežno vedrih priča o negdašnjem životu u selu Dalmatinske zagore, gastarbajterima te suvremenom životu obitelju u velegradu Ministarstvo kulture i medija preporučilo je javnim knjižnicama za otkup.

Te večeri bit će predstavljen i roman Baština, deseta knjiga proze Ivančice Tomić Petričević, priči o jednoj obitelji koja s teškim frižima proživljava dva rata. Za roman recenzentica Divna Šušić kaže: “Dodatna je vrijednost ovoga romana njegova ukorijenjenost u današnjemu vremenu. Događanja u Domovinskome ratu i poslijeratnome razdoblju povezuju iste pretenzije otimanja tuđih vrijednosti i tuđih zasluga. Ivančica Tomić-Petričević aktualizira pitanje kako očuvati integritet u vrijeme otimanja, kako se očuvati kao narod, sa svim svojim specifičnostima i vrijednostima. Odgovor izvire iz njezinih vjerničkih iskustava koja su je naučila vjeri u čovjeka. Čovjeka koji mora iznaći snagu božanski oprostiti.”