Da, bilo je to prije točno 40 godina. Kako piše “Imotska krajina“ u broju 340. od 1. ožujka 1985. godine, Imotski je početkom te godine zahvatio ledeni val. Najhladnije je bilo 13. siječnja 1985. godine kada je na Meteorološkoj postaji na poljoprivrednom imanju Drače u Donjim Vinjanima, koje su bile u sastavu Poljoprivrednog kombinata Imota, zabilježila -23,5 stupnjeva Celzijevih! Prije toga desetak dana je bila temperatura oko ništice ili nekoliko stupnjeva ispod! Tadašnja Općinska komisija za utvrđivanje štete u poljoprivredi iznijela je podatke o visini štete na usjevima i povrtlarskim kulturama. Najviše štete je bilo na vinovoj lozi. Na privatnim vinogradima ona je procijenjena na 46 milijardi starih dinara, a na vinogradima PK Imote 4,5 milijarde. Promrzlo je oko 1200 hektara najboljih vinograda u Imotskom polju!
Poslije te elementarne nepogode mnogi su trsovi popilani, odnosno izvađeni. Imotsko vinogradarstvo nikada se više nije oporavilo. Koliki su to bili razmjeri govori podatak da sada na imotskom području imamo tek oko 800 hektara vinograda, odnosno 6 milijuna trsova. Od toga je prošlo 40 godina.
Što nam donosi klima to nitko sa sigurnošću ne zna. Klimatolozi se slažu da idemo jednom toplijem razdoblju s manje padalina, ali će biti ekstrema i što se tiče temperature, količine padalina i drugih meteoroloških pojava.
Je li 13. siječnja 1985. bio apsolutno najhladniji dan u imotskoj povijesti, odnosno od kada su mjerenja nismo sigurni, uz podatak da imotski kroničar Ante Čelan Gaganić navodi da je slična hladnoća bila još 1925., 1956. i 1963. Čelan ne navodi kolika je bila temperatura.