U organizaciji Hrvstske udruge Benedikt i ofranka Matice hrvatske u dvorani Dominikanskog samostana u Splitu u četvrtak predstavljene su dvije nove knjige naše uvažene povjesničarke dr. sc. Blanke Matković – „Od Vrana do Biokova: Hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem imotskih i zapadnohercegovačkih križarskih skupina (1944.–1951.)“ i „Od Vrana do Žabe: Hrvatski protukomunistički otpor djelovanjem širokobrijeških i neretvanskih križarskih skupina (1944.–1948.)“. Knjige predstavljaju temeljnu analizu hrvatskog otpora protiv totalitarnog komunističkog režima, razbijajući mnoge povijesne tabue. Knjige, nastale iz autoričinog doktorata obranjenog na Sveučilištu u Zagrebu, nisu samo znanstveni rad, već i hrabar iskorak u razotkrivanju zločinačke naravi komunističkog sustava, koji je gotovo sedam desetljeća potiskivao istinu o hrvatskom protukomunističkom otporu. Ova djela pružaju novo razumijevanje borbe hrvatskog naroda kroz različite oblike državnih sustava i režima, koji su mu oduzimali pravo na slobodu, neovisnost i dostojanstvo. Knjige istražuju postojanje križarskih skupina koje su se odupirale nasilnom komunističkom režimu u Dalmaciji i Hercegovini, donoseći svjedočanstva, arhivsku građu i analizu povijesnih izvora iz više perspektiva. Na više od tisuću stranica, detaljno su prikazani postupci i aktivnosti križarskih organizacija, njihova borba za opstanak i čast, usprkos intenzivnim komunističkim progonima i ubojstvima, čineći nevjerojatnu ljudsku i domoljubnu priču o odanosti slobodi i narodnoj pravdi.
Knjiga „Od Vrana do Biokova“ pokriva prostor od linije Vran – Posušje – Imotski – Biokovo prema Kamešnici, Cetinskom kraju, Tomislavgradu, Kupresu do Rame, dok se „Od Vrana do Žabe“ fokusira na liniju od Vrana, Posušja i Imotskog do Metkovića, planine Žabe, Neuma, Hutova, Mostara i Čvrsnice.
Dr. sc. Blanka Matković svojim radom ne samo da doprinosi hrvatskoj povijesnoj znanosti, već vraća ljudsko lice svim onim pojedincima čije su sudbine bile skrivene, zatomljene ili zapostavljene. Posvećujući pažnju i metodološkoj obradi tema, knjige izlaze iz okvira običnog historiografskog istraživanja te ulaze u prostor političkih i socijalnih istraživanja, kao i arheologije suvremenih sukoba i otpora. Ova djela predstavljaju značajan doprinos proučavanju suvremene hrvatske povijesti, posebno u kontekstu graničnih područja Hrvatske i BiH. Povezujući križarsku borbu s ranijim gerilskim otporom, knjige jasno pokazuju kako nije bilo izoliranog fenomena, već kako je hrvatski narod kroz razne oblike otpora stalno tražio svoju slobodu i pravdu, unatoč zločinačkim sustavima koji su ga tlačili i onemogućavali u ostvarenju stoljetnih težnji. Sve ove poruke ukazuju na visoku znanstvenu vrijednost knjiga dr. Blanke Matković te njihovu važnost za razumijevanje složenih povijesnih dinamika razdoblja 1944.–1951. u Hrvatskoj i BiH – istaknuto je na predstavljanju. Predstavljanjem ovih knjiga, ona nas ponovno podsjeća na važnost borbe za istinu, čast i dostojanstvo našega naroda.
Križarski unuci na okupu

Na fotografiji su predstavljač knjiga profesor povijesti Dragutin Stjepan Koštro, unuk hercegovačkog križara Drage Koštre i kasnijeg pripadnika imotske križarske skupine Ante Metera i Blanka Matković, unuka jednog od jataka Meterove skupine. Na stolu je hrvatska zastava iz 1990. s prišivenim bijelim križem i prikazom svetog Mihovila Arkanđela. Zastava sadrži ključne simbole za razumijevanje hrvatskog protukomunističkog otpora i dio je prezentacije ovog istraživačkog projekta kojim se tema hrvatskog protukomunističkog otpora pozicionira u prostor arheologije suvremenih sukoba, odnosno arheologije otpora. Na ovu je temu i to upravo na primjeru simbola koje vidite na slici Blanka prošle godine održala jedno izlaganje na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u SAD te će na sličnu temu izlagati sredinom ove godine na međunarodnoj znanstvenoj konferenciji u Portugalu. Knjige će ovih dana biti predstavljene u više dalmatinskih gradova, u petak 14. ožujka u 19 sati u općinskom dvorani u Podstrani.
