Udruga Zima i škole partneri Gimnazija dr. Mate Ujevića i Osnovna škola „Josip Vergilij Perić“ sudjelovali su u projektu „Putovima Imoćana u Domovinskom ratu“. Nakon što su prije dvije godine, kada je prof. Antonela Rebić pokrenula ovaj projekt, obišli dubrovačko ratište, sada je na red došao Zadar i zadarsko zaleđe.
Trideset maturanata i deset sedmaša i osmaša boravilo je u period u od 8. – 10. studenog na zadarskom području gdje su ratovali hrabri momci Imotske krajine. Pratili su ih profesori povijesti Antonija Aračić, Teo Šalinović i Denis Đerek, profesorica povijesti umjetnosti Nina Tolić i profesorica glazbene umjetnosti Antonela Rebić, ujedno i voditeljica projekta, te predavač Ivica Kukavica, bojnik 3. Imotske bojne.
Slobodno možemo reći da su ovo prvi imotski učenici koji su posjetili Zadar i zadarsko ratište u namjeri da istraže i ovaj dio bojišta iz Domovinskog rata.
Krenulo se od Kruševa. Tu ih je Ivica Kukavica, bojnik 3. Imotske bojne ukratko upoznao o samom formiranju i nastajanju čuvene 3.imotske bojne, načinu ratovanja te strateškoj važnosti ovoga kraja. Učenici su zapalili svijeću ispred križa poginulim ratnicima i prvom Imoćaninu koji je položio svoj život na ovom mjestu, Ivan Lendić.
Nakon Kruševa stigli su u Paljuv gdje ih je uz gosp. Kukavicu dočekao sumještanin tog kraja, časnički namjesnik Ive Baždarić. “Hodamo i dolazimo do kuće u samom centru mjesta gdje je poginuo Mario Glavota. Kad se malo okrenemo i pogledamo vidimo da je neprijateljska vojska bila samo ispod zida od nečijeg dvorišta. Naši borci s jedne strane, a oni s druge. I tek tada možete shvatiti da ovo nisu scene iz nekog filma nego se sve to događalo nama u našoj Domovini. Odlazimo stazom ratovanja gdje nas hrabri ratnici vode po ovom malom mjestu i objašnjavaju značajke i važnost ovog teritorija. Imali smo kompletan pregled reljefa i mjesta u okruženju. Učenici su s velikom pažnjom slušali i upijali iz prve ruke sva događanja na ovom području. Uvidjeli su i važnost u borbi za Maslenicu i koliko je ovaj dio strateški bio bitan za Hrvatsku, ali i sam Zadar. Odali smo počast i još dvojici, nažalost mladih izgubljenih života na ovom dijelu u pripremnom izviđanju pred operaciju “Gusar” odnosno “Maslenica”, a to su Mate Patrlj i Ivan Šabić – Zekić. Odlazimo u Kašić – Smilčić – Islam Grčki i Islam Latinski. Odali smo počast i ispred križa čuvenoj brigadi KUNE.
Drugi dan dolazimo u Dračevac gdje nas uz bojnika Kukavicu i nadnarednika Nediljka Škevu dočekuje i brigadir Danijel Kotlar. Nastavljamo učenjem i osvješćivanjem nastavka ratovanja naših hrabrih imotskih momaka na samom ulazu u grad Zadar, odnosno obrani kad pogledamo iz Dračevca ogromnog terena koje je trebalo očuvati da neprijateljska vojska ne prekine komunikaciju i prepolovi Hrvatsku na dva dijela. Prošli smo cijelo, rekli bismo, predgrađe Zadra, Dračevac – Musapstan – Crno – Bokanjac. Na Bokanjcu smo ispred spomenika našim momcima zapalili svijeću i odali počast: Mile Bošnjak, Stanislav Matković, Matko Buljubašić, Josip Kvesić, Rajko Lozo (mjesto pogiblje smo obišli i u samom gradu gdje je poginuo).
Na kraju odlazimo do spomenika u gradu Zadru koji je podignut svim poginulim Imoćanima na ovom području te smo se pomolili i zapalili svijeću.
Zahvala svim našim predavačima na njihovim isrcpnim podacima s lica mjesta i događanja koja su prethodila da bi mi danas bili slobodni te uživali u svim blagodatima života. Put do pobjede je bio težak i trnovit, ali kako kažu sugovornici, isplatilo se jer njihovo srce i dalje kuca za Domovinu.
U sunčano nedjeljno jesensko jutro nakon dva dana cjelodnevnih predavanja i hodanja putevima naših branitelja spustili smo se u staru gradsku jezgru Zadra gdje su se učenici upoznali s povijesnim i kulturnim znamenitostima grada Zadra.
Na putu prema Imotskom, svratili smo u Škabrnju, gdje se za koji dan obilježava obljetnica stradanja Škabrnje. Uz kratko vodstvo pukovnika Marka Miljanića, učenici su se iz prve ruke upoznali s tijekom ratovanja u Škabrnji. Upoznao nas je i s važnosti kipa Gospe kojoj je odrubljena glava te sjekire koja joj je u podnožju nogu, a nalazi se u crkvi Uznesenja Blažene Djevice Marije.
Ovo trodnevno putovanje ostavilo je duboki trag na učenicima koji su iz prve ruke imali priliku vidjeti i osjetiti trnovite i teške terene na kojima su ratovali naši hrabri imotski ratnici. Cijeli tijek terenske nastave, učenici su pratili sa velikim zanimanjem i nadamo se da će ove trenutke i riječi koje su pozorno upijali, prenositi i budućim generacijama.
Zahvaljujemo se učenicima i profesorima spomenutih škola, svim predavačima, ali i Županiji splitsko-dalmatinskoj (Upravnom odjelu za hrvatske branitelje, civilnu zaštitu I ljudska prava) te Gradu Imotskom koji su nam dijelom financirali ovaj dio projekta. S ovim još jednim Putom naše putovanje nije gotovo već nastavljamo dalje putovati Hrvatskom gdje god su ratovali naši Imoćani. S velikim poštovanjem na njihovu žrtvu, nama na sjećanje i da se nikad ne zaboravi”, poručili su iz naših škola.
(radioimotski.hr)